Jaroslav Pošta
Hudební Agentura Katalog, Řetenická 237, Újezdeček (Teplice) 415 01

+420 723 51 73 74
info@agenturakatalog.cz

Porta - 2018 - PRESS

Porta - PRESS

Porta - logo - grafikaHudební agentura Katalog - Porta - Porta PRESS - grafika

Porta zná vítěze interpretační i autorské soutěže. Finále festivalu provázela nádherná atmosféra slunného víkendu v Lesním divadle v Řevnicích 29. června až 1. července. Sošku Porty a kytaru Furch za vítězství v interpretační soutěži si nakonec odnesla sedmnáctiletá Tereza Balonová z Prahy. Dále bylo rozdáno šest dalších ocenění, která byla podpořena hodnotnými praktickými dárky partnerů Porty i pozvánkami na další folk a country festivaly Porty.

Na druhém místě skončila kapela McBerds z Českých Budějovic, na třetím pak brněnská kapela Kupodivu. Ta získala rovněž Autorskou Portu za píseň "Kape mi na maják", která bude automaticky zařazena do pořadu Folkparáda na ČRO Regiony. „Vůbec jsem to nečekala, chvíli jsem si myslela, že je to vtip. Je to velká čest“ řekla vítězka Tereza Balonová, když po vyhlášení zazpívala na pódiu dvě písně.

Hudební agentura Katalog - Porta - Tereza Balonová - grafika

Zvláštní ocenění poroty získal Libor Heřman z kapely McBerds za instrumentální výkon, další ocenění si odnesly kapely Bonsai č. 3 (Cena Českého rozhlasu), Alfik a KruppEssen (Cena SAI) a kapela Ve čtvrtek v pět (Cena Country radia).

Hudební rámec Porty tvořila plejáda českých osobností, které jsou už dlouhé roky spjaté s Portou a naší folk a country scénou. Páteční odpoledne se představili Lady Birds, Roman Horký s Kamelotem a vrcholem večera bylo vystoupení Roberta Křesťana s Druhou Trávou.

V sobotu, po soutěžích a recitálech, odstartoval v 18:00 hod vystoupení hostů kytarista Norbi Kovács, který představil portovnímu publiku i nádhernou cenu pro vítěze. Tou byla devíti strunná kytara z dílny Furch D Yellow CR 9 . Norbi předvedl strhující kytarovou show a tato kytara v hodnotě 50 tis Kč zazněla v celé své kráse.

Dále vystoupili Matěj Rak s Frantou Vlčkem, Ivan Hlas trio, Jitka Vrbová a Hot Jazz Praha, Jaroslav Samson Lenk nebo Schovanky. “Tenhle festival už má zase punc výjimečnosti“ svěřil se Jaroslav Samson Lenk. Neděle je již tradičně dnem, kdy se vyhlašují oficiální výsledky a kdy také dostává prostor na svůj recitál vítěz loňské Porty. Tím je hudebně vyzrálý a nadějný Aleš Petržela. „Moc jsem si to tady užil, spal jsem ve stanu, je tu krásná atmosféra a skvělí diváci“ pochvaloval si Aleš. Pak následovali hosté: Osvědčený Přístav z Brna, vynikající Sunny Side, a pak kýžené vyhlášení výsledků Porty 2018, kdy k jednotlivým cenám přibyly i mikrofony, ladičky, publikace a další hudební potřeby.

Se svojí bubenickou show oživil portovní atmosféru Petr Šušor, který k bubnování strhnul celé Lesní divadlo. Mezi tím se nazvučila i skupina Jelen, aby překročila hranice žánru a přinesla na Portu další z pohledů na kytarovou muziku. Jiří Vondráček, Petr Kocman a Tomáš Berka pod hlavičkou Vokobere a následně Pavel Žalman Lohonka připravili pro diváky další krásný hudební zážitek a další pohled na tvorbu.

Na závěr letošní Porty všichni zavzpomínali na nezapomenutelného muzikanta Wabiho Daňka. Hold jeho umění mu přišli vzdát Miloš Dvořáček, Vojta Kiďák Tomáško, Vokobere i Slávek Janoušek. Úplně poslední písní Porty 2018 se stala Rosa na kolejích, oceněná letos i vstupem do síně slávy při vyhlašování hudebních cen OSA 2018.

Návštěvníci odcházeli z Porty nad míru spokojení. „Bylo to fajn, tak zase za rok na shledanou,“ znělo při loučení v řevnickém Lesním divadle.

Příští Porta se koná 28. až 30. června 2019.

Ceny do soutěže věnovali:

Výrobce kytar firma Furch, Music City, Panter, AudioPro, Muzikus, Country rádio, Český rozhlas, studio Chevalliere a SAI. Svaz autorů a interpretů a pořadatelé festivalů Trampský širák, Folkové Chvojení a Interporta. Celý festival zaznamenal na audio Český rozhlas Olomouc. Online sdílení celého festivalu pro internet zajistila společnost T-Net.

 

Partnery Porty 2018 jsou:

Česká tábornická unie, Intergram, SAI, OSA Partner, Nadace Život umělce, Ságl production, Kotleta, FV Plas, Pivo Ferdinand, České dráhy, JLV, SEDOZ a Space 4you. Festival již dlouhodobě podporují také společnosti Fanonline, Líbim se ti a rádia Proglas, Samson, Rádio Folk, Signál rádio, Petrov, nebo rádio Bonton a samozřejmě hlavní partneři Country rádio a Český rozhlas. Mediálními partnery jsou: Deník, Ruch, Dobnet, Naše Noviny a Náš region.

 

Porta se konala za finanční podpory:

Státního fondu kultury a Středočeského kraje a a pod záštitou Ministerstva kultury a hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové.

 

52. ročník pro Českou televizi natočilo MMstudio.

Děkujeme všem, kteří Portu podporují.

Jiří Vondráček

Kategorie: